Pożyczki prywatne – pomoc w spłacie zobowiązań finansowych

Pożyczki całkiem prywatne to najkrócej mówiąc pożyczki udzielane poza bankiem przez osoby prywatne. Takie pożyczki pozwalają osobom zadłużonym spłacić kredyt w banku albo pożyczkę zaciągniętą w parabanku (np. w Chwilówkach czy w Vivus).

Pojęcie pożyczki prywatnej

Pożyczkę prywatną, której udziela osoba prywatna, regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek.  Pożyczka prywatna oznacza pożyczenie pieniędzy od kogoś z rodziny, od znajomego, obcej osoby, która nie jest powiązana z różnymi instytucjami finansowymi. Pożyczkodawcę określa się mianem inwestora prywatnego.

Odbiorcami tego rodzaju pożyczek są osoby prywatne. Czasem może być to firma, organizacja czy instytucja, które w szybkim czasie potrzebuje gotówki na pewien cel. Poza osobą prywatną z takiej pożyczki może skorzystać także inwestor, przedsiębiorca, obcy człowiek, który pożycza środki od innego inwestora. To może być np. pomoc finansowa rodzicom chorego dziecka albo studentowi, czy też pomoc komuś, kto rozpoczyna swój biznes i potrzebuje pieniędzy na ten cel.

Kto może skorzystać z pożyczki prywatnej?

Każdy, kto ma problemy z uzyskaniem kredytu w banku i parabanku, może skorzystać z pożyczki prywatnej. Instytucje finansowe bardzo dokładnie weryfikują dane potencjalnego pożyczkobiorcy w bazach BIK, BIG oraz KRD. Jeżeli osoba starająca się o pożyczkę ma złą historią kredytową, jest zadłużona, spłaca kredyt albo posiada kilka zobowiązań finansowych, bank albo parabank może odmówić udzielenia kredytu. Osoba starająca się o kredyt musi posiadać czyste konto. W przeciwnym razie instytucje finansowe rozpatrują negatywnie wniosek o kredyt.

Nieco lepsza sytuacja jest w parabankach,  ale i tutaj potencjalny pożyczkobiorca jest dokładnie sprawdzany. Nawet jeżeli zostanie zweryfikowany w miarę pozytywnie, nie otrzyma takiej ilości środków, o jaką wnioskuje. Wobec tego, optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prywatnego inwestora – osoby prywatnej, z którą zawierana jest umowa na pożyczenie określonej kwoty z określeniem warunków spłaty.

Wysokość prywatnej pożyczki

Pożyczki tego rodzaju są pewną umową pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Strony wspólnie ustalają warunki umowy i wysokość kwoty. Może ona wynosić od kilkuset złotych do kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wysokość kwoty ustalana jest indywidualnie. Osoba udzielająca pożyczki samodzielnie ocenia zdolności kredytowe potencjalnego pożyczkobiorcy. Strony również ustalają wysokość oprocentowania, rat oraz terminy ich spłat oraz wszystkie inne warunki umowy pożyczkowej.

Prywatne pożyczki – dogodna i elastyczna forma wsparcia finansowego

Pożyczki prywatne stają się popularną formą pomocy finansowej. Dużą zaletą takiej formy pożyczki jest możliwość wynegocjowania pożądanej kwoty na cel, który nie musi być szczegółowo ujawniany przez pożyczkobiorcę. Z kilku powodów pożyczka prywatna jest korzystną formą wsparcia finansowego. Po pierwsze, brak weryfikacji w rejestrach BIK, BIG czy KDR. Po drugie, nie są wymagane zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Po trzecie, prywatny inwestor nie bada szczegółowo sytuacji finansowej i majątkowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Po czwarte, z pożyczki prywatnej mogą skorzystać osoby posiadające zajęcie komornicze, również pracujące na tzw. czarnym rynku. Po piąte, pożyczka od prywatnego inwestora nie wymaga zabezpieczeń i hipoteki. Po szóste, wystarczy sam weksel do zabezpieczenia pożyczki prywatnej. Po siódme, prywatnego inwestora nie interesują koszty życia pożyczkobiorcy i aktualne zadłużenie. Po ósme, nie analizuje on drobiazgowo ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki.

Formy zabezpieczenia pożyczek prywatnych

Pożyczkodawca może zabezpieczyć udzielną pożyczkę na różne sposoby. Popularne są takie formy zabezpieczeń, jak weksel, poręczenie, przewłaszczenie, zastaw albo hipoteka. Najczęściej praktykowanym sposobem zabezpieczenia pożyczki prywatnej jest weksel.

Weksel to papier wartościowy, który pożyczkobiorca podpisuje w chwili zawierania umowy z prywatnym inwestorem. Jeżeli nie wywiąże się z umowy spłaty pożyczki, inwestor prywatny może skierować sprawę na drogę sądową. Osoba korzystająca z pożyczki, podpisując weksel, bierze na siebie odpowiedzialność prawną za spłatę pożyczki w terminie. Inwestor prywatny może na wekslu ustalić wysokość kwoty, która będzie stanowiła zabezpieczenie udzielonej pożyczki. Jeżeli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty zobowiązania, może wówczas dojść do sprawy sądowej, w wyniku której majątek pożyczkobiorcy zostanie zajęty.

Podsumowanie

Zaciągnięcie prywatnej pożyczki musi być decyzją przemyślaną. Pożyczkobiorca powinien wziąć pełną odpowiedzialność za spłatę pożyczki. Ważne jest tutaj terminowe spłacanie rat. Wysokość pożyczki prywatnej powinna być ustalona adekwatnie do możliwości spłaty zadłużenia w terminie. Pożyczka prywatna może pomóc w trudnej sytuacji finansowej, jeżeli jej wysokość nie przekroczy możliwości pożyczkobiorcy.

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.