Czy pożyczki społecznościowe to rozwiązanie dobre dla każdego?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zaciągniecie pożyczki w instytucjach bankowych, bądź pozabankowych. Jednak, co jeśli otrzymamy negatywną opinie? W takim przypadku, pozostają jeszcze pożyczki społecznościowe. Jest to doskonała opcja dla tych, których aktualna sytuacja materialna nie pozwala na otrzymanie kredytu za pośrednictwem instytucji finansowych. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie dają pożyczki społecznościowe. Czym więc one są, co warto wiedzieć przed zasięgnięciem takiej formy pożyczki i jakie otrzymamy korzyści?

Czym właściwie są pożyczki społecznościowe?

Jest to umowa cywilno-prawna, zawierana pomiędzy osobami fizycznymi, na podstawie której udzielana zostaje pożyczka. Wszystko dokonuje się poprzez specjalne portale internetowe i dzięki temu można łatwo uniknąć pośrednictwa instytucji finansowych. Portale przeznaczone są zarówno dla osób chcących dokonać pożyczki, jak i dla udzielających jej. Takie rozwiązanie sprawia, że każda ze stron może skorzystać – osoba, która potrzebuje pieniędzy z łatwością znajdzie pożyczkodawcę, natomiast inwestor otrzyma dodatkowy zarobek. Pożyczki społecznościowe są doskonałym rozwiązaniem, jednak zanim ostateczna decyzja zostanie podjęta należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami. Warto również uprzednio sprawdzić opinie klientów o stronie, na której będziemy szukać inwestora, a także zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu zminimalizujemy ryzyko oszustwa.

pożyczki społecznościowe

Kto może otrzymać pożyczkę społecznościową?

Pożyczkę społecznościową może otrzymać właściwie każdy. Wystarczy jedynie rejestracja na odpowiednim portalu internetowym, do której wymagane jest podanie podstawowych danych, takich jak: imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, numer konta bankowego, adres e-mail oraz numer telefonu. Aby w pełni aktywować konto należy przejść proces weryfikacji, po którym można przystąpić do złożenia wniosku pożyczkowego.

Pożyczki społecznościowe – zalety

Do skorzystania z ofert pożyczek społecznościowych najbardziej skłonne są osoby zadłużone, które potrzebują uzyskać pieniądze w krótkim czasie. Wiele serwisów nie zwraca uwagi na historie kredytowe klientów, ani na ich zdolność kredytową, więc każdy może uzyskać pożyczkę bez względu na aktualną sytuację materialną. Warto jednak pamiętać, aby dobrze rozplanować wszystkie zaciągane długi, ponieważ pożyczki społecznościowe również muszą zostać spłacone w określonym terminie. Pozostałymi zaletami tego rodzaju pożyczek są:

 • elastyczne warunki umowy
 • stosunkowo niskie oprocentowanie
 • cała transakcja może być wykonana przez internet, bez wychodzenia z domu
 • brak zbędnych formalności
 • wysokie prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki
 • możliwa negocjacja kosztów
 • coraz większa dostępność

Pożyczki społecznościowe – wady

Mimo wielu zalet, pożyczki społecznościowe posiadają również swoje wady. Każdy, kto podejmuje decyzje o pożyczeniu pieniędzy, musi mieć na uwagę fakt, że dług musi zostać spłacony. W przypadku zalegania ze spłatą, dłużnik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji tego typu, warto zapoznać się również z negatywnymi aspektami, jakie posiadają pożyczki społecznościowe. Są to między innymi:

 • pieniądze nie są przyznawane od razu, należy poczekać aż aukcja zostanie zakończona
 • udzielana kwota pożyczki, szczególnie dla nowych klientów, zwykle nie jest wysoka
 • ryzyko oszustwa (dotyczy głównie inwestorów, jednak pożyczający powinni również mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo)
 • opłaty serwisowe oraz dodatkowe koszty związane z weryfikacją

 

Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z oferty portali udzielających pożyczki społecznościowe. Jest to bardzo korzystna opcja, jednak zawsze trzeba stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i zwracać uwagę na wiarygodność portalu. Przed zaciągnięciem pożyczki tego rodzaju, dobrym pomysłem będzie dłuższe rozważenie wszystkich plusów i minusów, tak aby ostateczna decyzja była jak najlepiej przemyślana. Dzięki temu możemy mieć pewność, że skorzystanie z pożyczki społecznościowej jest idealnym rozwiązaniem, które przyniesie same korzyści.

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.